Kawar Hand Cream aka another hand cream disaster

Standard

Well, we have a saying over here: I’m not as rich as to buy cheap things. Which perfectly illustrates my latest hand cream palaver.  Now, in my previous post I mentioned I got The body shop’s Wilde rose hand cream in “a steal vs. splurge” effort and it turned out to be a slight disaster. So what do I do next time? That’s right, I again do not get what I know works but get another useless product… and let me tell you, if I thought TBS Wilde rose hand cream was bad, then I don’t know what  this is:

Kawar Dead sea products Hand Cream with dead sea minerals

It comes in a 150ml flip-open tube. That is the only good thing about this product. The flip-open tube. Very practical indeed. What is not very practical is the product itself. Does it moisturize or nourish my hands? No.  Does it leave an uncomfortable tightening film on? Oh yes. Does it make your hands feel like you washed them in a washing detergent? Yes, it does! Does it smell like a detergent? No, it smells like a cheap cologne. Is there anything fun it does? Yes, it balls off all over my hands so I look like I suffer early stages of Hansen’s disease (leprosy). Why did I buy it? No comment. (I refuse to speak rudely about myself in public). Was it at least cheap? No, it wasn’t expensive but not exactly cheap for 170Czk/$8. The end of a review, there is really nothing else to say. Or maybe I will rant for a moment or two: how the  … is it possible to make such an useless and nasty product? Does no one test it in their lab? And I actually bought it because I heard some good things about it… really? Who “the flipping inferno”  likes a hand cream that makes you feel like you are a snake about to take off its skin??? Ok, sorry, rant over. So on a more polite note: please do not buy this product as it may not meet even the lowest of your expectations.

PS: I did get the proper hand cream, the one I was so desperately trying not to buy but I am keeping it secret for next time 😉

 

This is me actually after applying this hand thing – any resemblance with the tasmanian devil is accidental. / To jsem já poté, co jsem se namázla krémem, tasmánského čerta vám to jen připomíná.

 

 

A teď po česku:

Takže i když znám a často používám ono známé přísloví “nejsem tak bohatá,abych si mohla kupovat laciné věci”, tak se jím, jak za chvíli uvidíte, neřídím. Vždycky mě asi omámí vidina ušetřené koruny, přičemž nakonec samozřejmě utratím majlant. Minule jsem psala o krému na ruce z Body Shopu, který jsem si koupila, jak jinak, abych si nemusela kupovat ten, co je sice geniální, ale taky geniálně drahý. Ten růžový krásně voněl, ale stál za houby a tak jsem se opět nepoučila a koupila si ještě jednu hrůzu, asi abych měla o čem psát.

Kawar Dead sea products Krém na ruky s minerály z mrtvého moře 

Jediná praktická a dobrá věc na tomto krému je, že má dobré otvírání, žádné šroubování pidi uzávěru, ale otvírací víčko. A to je asi tak vše, přátelé, co lze hezkého o tomto krému říci. Hydratuje a vyživuje ruce? Ne. Zanechává nepříjemný povlak na ruce jako když máte na sobě tričko o 3 velikost menší? Ano. Máte po použití pocit, že jste si ruce vymáchali v jaru? Ano. Voní (smrdí) to po jaru? Ne. Smrdí to jak laciná pánská voda po holení. Dělá to něco zajímavého? Ano. Po chvilce se to začne na rukou žmolkovat a vypadáte jako pacient v rané fázi Hansenovy choroby (jinak lepra). Proč jsem si to koupila? No comment. (Odmítám o sobě mluvit nelichotivě takhle na veřejnosti). Stálo to alespoň pár kaček? No, drahé to nebylo, ale laciné taky ne, vzhledem k tomu, že je to jako kdybych těch 170kč rovnou hodila do koše. Takže konec recenze, není co dodat. Anebo moment, já si trochu zanadávám: jak může někdo takovou děs a hrůzu vyrobit a neotestovat to v laboratoři nebo aspoň na sekretářce firmy? A když pomyslím, že jsem si to koupila, protože to někdo chválil… kdo proboha? Komu se líbí pocit, že mu každým okamžikem kůže sleze jak hadovi ? Propánajánaavšechsvatýchnanebesích. Tak dobře, konec. V zájmu zachování přátelských vztahů tento krém nedoporučují ani těm, co nemají žádná očekávání neboť i ti by mohli být zklamáni.

PS: ano, nakonec jsem si ten geniální, ale taky geniálně drahý krém na ruce koupila, ale o tom až příště 😉

 

 

Advertisements

6 responses »

  1. Recenzí na krémy na ruce není nikdy dost, vzhledem k tomu, že jsem ten svůj ideální ještě nenašla, takže díky, píšu si na seznam “Rozhodně se vyhnout!” 😉
    Verunka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s