Rimmel Fix & Perfect Primer and a-england giveaway

Standard

Hey ladies! (assuming no guy actually reads a beauty blog) I’m sorry for not posting for a while, life has been incredibly busy and I felt no enthusiasm for beauty related stuff. So before I get to to the giveaway I wanted to write down a few thoughts on this primer. It’s getting lots of praise all over the net and youtube. So is it any good?

I got this primer probably six months ago as soon as it came out over here. I read a few reviews and the general consensus seemed to be that the 002 “shade” is better as it’s not tinted in any way as 001 (that is slightly pinky). It’s a white potion on the thicker side, with very mild scent and is silicone based. When I first tried it I wasn’t impressed. I used some other primers previously but never felt that they made a huge difference in terms of foundation longevity. Yet the smoothing properties make it easier for a foundation application.

Some primers made my skin break out in the past and this one was no different. The foundation lasted as long as without it and if I used it a few days in a row I would get a few minor break outs. Well, it’s all about application, isn’t it? A few weeks ago instead of applying it with my fingers, spreading it all over my face I used a stippling brush (MAC) and using only half of the usual amount I stippled the primer into my skin. My face didn’t feel as slippery, the foundation lasted definitely longer without caking but most importantly, my favorite foundation tends to settle into my pores when my face gets dehydrated and with this primer stippled into the skin..voila! no pore issues whatsoever. I think this is a very good product if you find a way that works for you and your skin isn’t too oily. Also with the brush application and lesser amount of product used there has been no break outs so far. The price is very reasonable as well.

photo copy

What did I forget…oh, I know now… GIVEAWAY 🙂 well, a-england had recently two nail polishes for the price of one and since I got some for myself I thought I will share the varnish goodness. If you would like to win Perceval and Avalon you only need to leave a comment down below and your email or some other way of contacting you, no country limitation. That is it 🙂

The giveaway will be closed on the 11th of Dec so there is a chance you get it before Christmas since the colors are very Christmas appropriate.

photo copy 2

Dámy, já se omlouvám, že se flákám, mám toho nějak moc a kosmetika mě teď nějak nezajímá – což se po překladu toho veledíla, co dělám, určitě napraví 😉

Tento primer od Rimmelu v odstinu 002 jsem si koupila asi před půl rokem poté, co jsem četla několiv oslavných recenzí na natu a youtube. Já jsem nikdy moc z primerů na větvi nebyla, ne že by to bůhvícco dělalo, většinou se mi po několikadenním používání vyrojil nejeden beďar, i když pleť byla opravdu vyhlazenější a makeup se lépe aplikoval. Tento primer nebyl ze začátku o moc jiný. Makeup lépe nedržel, beďary taky byly … až sem zkusila použít stippling štětec od MACa. Primeru jsem použila o polovinu méně než normálně a místo toho, abych ho jen prostě “namazala” na obličej, jsem ho “vťupala” do kůže. Pleť nebyla tak kluzká jak při klasické aplikaci, makeup opravdu držel déle, ale hlavně: žádný beďar a v zimě, kdy mám dehzdratovanou pleť a makeup s emi často usazuje do pórů, se teď nikam neusazuje a makeup pěkně splyne s pletí.

Primer je takové středně husté konzistence, bélé barvy, jemně voní, naštěstí to dlouho nevydrží. Je to klasický silikonový primer. Když najdete zpúsob aplikace, který vám sedne, tak je to velmi dobrý produkt za málo peněz, stojí okolo 150kč a Rimmel bývá v Rossmannovi často v akci.

Jo a abych nezapomněla, ona slibovaná giveaway 🙂 nedávno jsem využila akce značky a-england a nakoupila v akci dva laky za cenu jednoho a protože mzslim i na vás, tak jednu dvojici může jedna z vás získat. Stačí zde zanechat komentář a kontakt na sebe, výhru pošlu kamkoliv a giveaway končí 11. prosince, aby výhra stačila dorazit k nové majitelce ještě před Vánocemi neboť oba dva laky jsou na Vánoce jak dělané 🙂 A jedná se o odstín Perceval a Avalon.

Advertisements

20 responses »

  1. Primery jdou mimo mě jako i všecko s vyšším obsahem silikonů, právě kvůli těm beďarům. Stippling nevlastním a ani ho nemíním pořizovat, na ty tónováky, co běžně používám, by se zřejmě moc neuplatnil 😉 Ale budu na tebe pamatovat, až budu někdy potřebovat mít tvářičku jak z fotošopu a bez báze se to nehne;-)
    Láčky se mi líbí moc a A England mi vyhovuje, tak to zkusíme: udvouverunek@gmail.com
    Verunka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s