Winter skin care routine / Zimní péče o pleť

Standard

Hey ladies, enjoying winter? I am… just my skin is not on very friendly terms with winter. Gets really cranky. Dehydrated even dry, tight, oversensitive, red and peeling… well, at least that used to be the case till I discovered a few things that really seem to work for me in this icy season.

Garnier Essentials Sensitive: is basically two phase lotion that usually is intended for eye make-up removing but this large bottle is designed for a very gentle make-up removing of the whole face. I use it mostly for my eyes and it does a good job removing even waterproof mascara. Perfume free, contains some silicones.

Saloos Bio Argan Revital: I cannot figure out anywhere whether it is 100% argan oil or argan with other added oils. Nevertheless it’s a very nourishing oil that doesn’t feel heavy on my face but wouldn’t use in for my hair. I only wish the fragrance would be different.

Balea Anti blemish roll-on: the actual application can be a pain since the ball rolls unpredictably but it works. If you attack any pimple at the beginning with this chances are you won’t see it for too long. The surface ones disappear the same day. And for 2 euros/39 crowns it’s worth trying.

Pai Camellia & Rose Gentle Hydrating Cleanser: still the gentlest make-up remover that works I have ever come across. I don’t use it for my eys though and with heavier make-up you may need to use the muslin cloth in order to remove it all. Love the soothing scent too, no too heavy.

Pai Chamomile & Rosehip Sensitive Skin Cream: my favourite product from the Pai trio I use. The scent feels divine yet very light. It’s so nourishing without being heavy or oily and instantly calms my irritated and tight skin. I used it on little dinosaur’s wind burns and his skin was calm within an hour.

Pai Bio-Regenerate Rosehip Oil: contains trans retinoic acid that is supposed to fight wrinkles as retinol without the irritation. Feels soothing and my skin looks bright in the morning with much less redness on my cheeks.

What are your favourite products for winter?

 

photo copy 5

 

Zdravím dámy, tak jak užíváte zimního času? Já docela jo, ale má pleť se s ním moc nekámoší. Většinou je hodně dehydratovaná, suchá a napjatá jak uschlá švestka, loupe se a vůbec. Naštěstí jsem po mnoha letech experimentování asi objevila pár věcí, které mi sedí v těhle arktických podmínkách.

Garnier Essentials Sensitive: vypadá jako klasický dvoufázový odličovač očí, ale tahle větší lahvička je určena hodně citlivé pleti, má v sobě silikony, je bez parfému, krásně odlíčí i voděodolný make-up z očí a cokoliv z obličeje. Nepálí, neštípe.

Saloos Bio Argan Revital: sice nejsem nikde schopná dohledat, jestli se jedná o 100% arganový olej, nebo jestli jde o směs, ale je moc příjemný, hodně výživný, aniž by byl mastný nadlouho, pleť je po něm taková naducaná. Jen ta vůně mému nosu moc nesvědčí. Že by nějaký santál?

Balea Anti blemish roll-on: sice jsem od některých blogerek četla jak je k ničemu, ale mě funguje. Ten roll-on je sice nepředvídatelný a někdy se mu moc nechce nic dělat, ale s pupínky a pupenci umí zatočit a pleť nevysušuje. A za 39kč se to dá vyzkoušet.

Pai Camellia & Rose Gentle Hydrating Cleanser: stále ten nejjemnější odličovač co znám. U silnějšího make-upu je lepší, když použijete na stáhnutí nějaký ten speciální hadřík nebo vatový tampón a na oči mám raději dvoufazový odličovač. Ale po tomto krému mě nepálí nic, nic netáhne a neloupe se.

Pai Chamomile & Rosehip Sensitive Skin Cream: z trojice od Pai můj nejoblíbenější produkt. Má moc příjemnou texturu, krásně pleť vyživí. Malému dinosaurovi jsem namazala po sáňkování ksichtík, který měl větrem ošlehnutý a do hodiny bylo podráždění pryč. A taky krásně voní.

Pai Bio-Regenerate Rosehip Oil: na stránkách Pai píšou něco o tom, že obsahuje jinou formu retinolu, která je k pleti šetrnější. Ráno je pleť jasnější a tváře nemám tak začervenalé jako obvykle. A jak jsem říkala, voní úplně jako šípkový čaj 🙂

 

Co jsou vaše oblíbené produkty k péči o pleť v tomto arktickém období?

 

 

 

Advertisements

10 responses »

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s